اشتراک گذاری, , گوگل پلاس, پینترست,

پرینت

پست شده در:

راه های ایجاد انگیزه درس خواندن

چطور بهتر درس بخوانیم؟

راه های ایجاد انگیزه درس خواندن

درس خوندن کار راحتی هست به شرطی که بتونیم انگیزه مورد نیاز و ایجاد کنیم وگر نه به یکی از سخت ترین کارهای دنیا تبدیل میشه. راه های ایجاد انگیزه درس خواندن یکی از فنون خیلی خوب است که معمولا معلمین و والدین آنها را اجرا میکنند اما بعضی مواقع نتیجه عکس میگیرند.

با سایت دکتر همراه باشید.

راه های ایجاد انگیزه درس خواندن کدامند؟

به صورت کلی برای ایجاد انگیزه در بین دانش آموزان و دانش جویان راه های زیادی وجود دارد، یکی از این راه ها انگیزه تشویقی است.

یعنی اگر نمره خوبی بگیری این جایزه به تو تعلق میگیره. این راه کار از خیلی قدیم مورد استفاده بوده و اتفاقا نتیجه هم میداده.

انگیزه تشویقی از راههای ایجاد انگیزه در دانش آموزان است که میشه ایجاد انگیزه درس خواندن را معنی کرد چون همه ما به جایزه گرفتن علاقه داریم و این میتونه انگیزه بسیار بالایی برای ما باشه.

یکی از این انگیزه ها اینه که اگر درس بخونی میتونی دانشگاه خوب قبول بشی و آینده درخشان تری خواهی داشت.

اما مورد دیگری که در مورد انگیزه وجود داره، انگیزه اجتنابی است، این نوع انگیزه زمانی اثر گذاری بیشتر نسبت به انگیزه تشویقی داره. به این شکل که اگر نمره خوب نگیری تنبیه میشوی.

انگیزه اجتنابی معمولا قدرت بالاتری نسبت به انگیزه تشویقی داره و والدین از این مورد بیشتر استفاده میکنند.

البته در استفاده از راه های ایجاد انگیزه در دانش آموزان باید کمال دقت را داشته باشید.

شاید موردی که در فرزند شما جواب میدهد در دیگری کاربرد عکس داشته باشد به همین خاطر باید کمال توجه به کاری که میکنید را داشته باشید.

بعضا بنا به تحقیقات علم روانشناسی استفاده نادرست از روش های ایجاد انگیزه باعث به وجود آمدن انواع کمال گرایی های بی مورد در بچه ها شده است که نتیجه آن ایجاد فشار و استرس بالا در آنها است.

به هر حال هدف از راه های ایجاد انگیزه درس خواندن نتیجه بهتر گرفتن است، به یاد داشته باشید به هیچ وجه نباید فشار مضاعف به دانش آموزان وارد نمود و فقط با توجه به روحیه شخصی آنها، عمل کرد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *